Quo vadis Flash?

16.11.2011· Autor: Ondřej Brichta· Počet komentářů: 6

Flash končí, flashplayer je mrtev, HTML5 nastupuje.. pojďme se zkusit podívat na aktuální situaci a nastínit další vývoj flashové technologie.

Flash končí, nastupuje HTML5

Hodně expresivní titulky všemožných webových portálů nám podobné úvahy téměř vnucují a vývojáři flashových aplikací oprašují znalosti AS1 a běžní uživatelé natěšeně dychtí po novém HTML5 „wow" efektu.

Ze strany Adobe velmi špatně zvolený způsob prezentování události, ke které vývoj webových aplikací jednoznačně spěje, se projevil jak na náladě vývojářů, tak i třeba na akciových trzích, kdy akcie Adobe tímto oznámením citelně oslabily.

Žádná panika, jen další vývoj

Pokud se podíváme na současnou situaci na poli webových aplikací a budeme chtít svým uživatelům nabídnout interaktivní aplikaci, má smysl se bavit pouze o třech významnějších technologiích: Flashplayer, Silverlight, JavaScript (jako součást HTML5).

Pokud se na stejnou skupinu podíváme pohledem možností rozšíření naší tvorby napříč operačními systémy a prohlížeči, jednoznačně vede Flashplayer, následovaný JavaScriptem a na konci máme Silverlight.

Obrovský nárůst chytrých telefonů a rozšíření mobilních operačních systémů ovšem začíná kartami pořádně míchat a to obecně známým faktem, že rozšířený iOS nepodporuje flashplayer. Pokud k tomu přidáme průzkumy, které tvrdí že uživatelé iOS jsou ochotnější platit za instalované aplikace více, než uživatelé jiných mobilních operačních systémů, máme zde jeden nezanedbatelný faktor - peníze.

O peníze šlo vždy a nejinak je tomu v Adobe. Na MAX2011 konferenci byly zveřejněny nástroje hostovaných služeb a aplikací, na které jsou uživatelé zvyklí z desktopového prostředí a pokud chcete proniknout na finančně zajímavý trh, kde ale není podporovaný flashplayer, ale pouze HTML5, nemá pro vás smysl se soustředit na technologii, která vám v současné podobě už více užitku nepřinese.

Z tohoto pohledu je pochopitelné, že mobilní flashplayer, který je ve stavu, kdy zvládá HW akceleraci videa a 3D grafiky už není nutné stále rozvíjet.

Flashplayer nekončí

Konec flashplayeru to ale rozhodně neznamená, pouze je zastaven jeho další vývoj pro mobilní zařízení. To ale neznamená, že výrobci nemohou flashplayer do svých zařízení instalovat nebo umožnit jeho instalaci. Stále tady bude mimo iOS rostoucí počet zařízení, kde bude flashplayer podporovaný.

Vývoj desktopového flashplayeru pokračuje dále (společně s AIRem), bohužel pravděpodobně bez podpory na Linuxu (opět asi nezajímavý trh).

Další vývoj a závěr

Dle posledních informací z Adobe bychom měli nastalé situaci rozumět takto:

 

 1. ukončen vývoj mobilního flashplayeru (neznamená to ale jeho fyzický konec)
 2. ukončen vývoj Flex SDK a přesunutí Flex SDK pod plnou režii Apache open source
 3. vývoj Flash Builderu bude pokračovat i nadále
 4. vývoj AIRu pro mobilní zařízení bude pokračovat i nadále
 5. vývoj AIRu pro desktopy není nikde zmiňován, takže jeho situace je pouze s otazníkem
 6. Adobe přesouvá významnou část zaměstnanců na podporu vývoje HTML5
 7. Adobe pracuje na řadě nástrojů pro konverzi Flash-HTML5, HTML5-AIR tak, aby bylo možné v okamžiku plné podpory HTML5 exportovat vše, na co jsme zvyklí z flashových aplikací

 

Pokud bychom měli všechno shrnout do jedné věty, tak by zněla asi následovně: „Mobilní flashplayer je už dostatečně vyspělý, takže se teď zaměříme na podporu HTML5, abychom mohli zákazníkům nabídnout opět plnou podporu interaktivních aplikací napříč všemi operačními systémy včetně těch mobilních. „

 

Než ale bude možné plně nahradit flash HTML5 alternativou, bude to ještě dlouho trvat, takže není důvod k panice. A pro ty, kteří to ještě nezkusili, tak je zde o důvod víc se podívat i na jinou technologii než je flashplayer. JavaScript je z pohledu ActionScriptu krok o 10let zpátky, je tedy srovnatelný s ActionSctipem1 a AS2.0, takže o to snadnější máme orientaci v HTML5.

Takže jdeme dále, nic extrémního se nestalo, pouze by v rámci propouštění v Adobe měly vyhodit kompletní PR oddělení a za ušetřené peníze najmout nějaké profesionály...

Vysvětlení pojmů:

 • Flashplayer - plugin do prohlížečů k zobrazení SWF souborů
 • AIR - běhové prostředí pro desktopy a mobilní zařízení
 • Flex SDK - framework obsahující připravené knihovny (v actionscriptu) pro snadný vývoj flashových aplikací, včetně kompilace kódu do SWF
 • Flash Builder - program, pracující s FlexSDK postavený na Eclipse
 • Flash - program umožňující vytvářet flashové animace

 

Pokud máte jakékoliv pochybnosti nebo poznatky, směřujte je do diskuze

Ondřej Brichta Vývojář flashových a mobilních AIR aplikací, šéfredaktor Flash.cz, školitel produktů Flash, Flex, Flash Media Server

E-mail: ob(zavinac)obria.cz | Web: http://www.obria.cz |

Motto: <°))))><

Komentáře k článku  
Strach TINYSOFT | 17.11.2011 23:29
HTML5 - je to vobec cesta? Raa | 18.11.2011 15:05
flash lite? Shajby | 19.11.2011 13:05
bude to dobrý ivanK.net | 20.11.2011 16:46
Suhlas Raa | 21.11.2011 10:45
Flash a čo ďalej? Raa | 17.5.2012 9:48

Přihlášení uživatele